Haber

AB, Filipinler ile deniz güvenliği işbirliğini güçlendirmeye hazır

Filipinler Devlet Lideri Ferdinand Marcos Jr. ile bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) Komite Lideri Ursula von der Leyen, “özgür ve açık Hint-Pasifik bölgesinin” değerine vurgu yaparak, Filipinler ile deniz güvenliği konusunda iş birliğini güçlendirmeye hazır olduklarını belirtti.

AB Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, AB’nin Filipinler’e ilk üst düzey ziyaretini gerçekleştiren Von der Leyen, düzenlediği ortak basın toplantısında ikili ilişkilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AB-Filipinler işbirliğinde yeni dönemi hızlandırmak ve geliştirmek için Marcos Jr.’ın davetini kabul ettiğini söyleyen Von der Leyen, “AB, özgür ve açık bir Hint-Pasifik bölgesi için destekleyici adımlar attı. Baskılardan arınmış Pasifik, AB’de istikrar.” Bu barış ve refah için değerli. Filipinler Kıyı Güvenliği’nin bilgi paylaşımı, tehdit değerlendirmesi ve kapasite geliştirme yoluyla bölgede deniz güvenliği konusunda Filipinler ile iş birliğini güçlendirmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Taraflar, ekonomik alanda da işbirliklerini güçlendirecek.

Marcos Jr.’ın yazılı açıklamasına göre, taraflar Filipinler-AB Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin yenilenmesi konusunda da istişarelerde bulundu.

Görüşmede ekonomik ilişkileri de ele aldıklarını ve AB-Filipinler arasındaki ticareti canlandırmaya odaklandıklarını belirten Marcos Jr, “Filipinler’i döngüsel ekonomi, yenilenebilir enerji ve enerji gibi alanlarda desteklemeyi amaçlayan ‘Yeşil Proje’ iklim değişikliği ile mücadele ve 60 milyon avro hibe sağlıyor. ekonomi‘Program’ konusunda bir anlaşma imzalama konusunda anlaştık” dedi.

Marcos Jr ayrıca, AB’nin Bangsamoro sürecine ve Filipinler’de hukukun üstünlüğü, tarım ve afet yönetimine verdiği “güçlü desteği” övdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu