Teknoloji

Apple Cumhuriyetimizin 100. Yılına Özel Film, Müzik ve Oyun Listeleri Oluşturdu

29 Ekim 2023 Cumhuriyetin ilanı 100. yıl dönümü kutlayacağız. Pek çok firma bu kutsal güne özel içerikler üretiyor ve reklam yayınlıyor. Bu şirketlerden biri de dünyanın en pahalı markalarından biri olan Apple’dır.

elma, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü Her biri için 100 eserden oluşan listeler oluşturdu. Şirketin yayınladığı üç listeden ilkinde Apple TV’de izlenebilecek 100 yerli sinema eseri yer alıyor. Diğer iki listede ise yerel uygulama geliştiricilerin geliştirdiği yerel müzik ve oyunlar yer alıyor.

Her yıl için tek parça

Apple’ın oyun seçiminde 101 YüzBir Okey Plus, Baş Topu 2, Sözlük gibi oyunlar vardı. Listeye baktığımızda pek çok başarılı oyunun Türk geliştiriciler tarafından geliştirildiğini görüyoruz. Bu da ülkemizin bu pazardaki etkin rolünü ve başarısını ortaya koyuyor. Listede pek çok başarılı uygulama da yer alıyor. Listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Müziğe baktığımızda Apple’ın müziği dönemlere bölünmüş Görürüz. Bu dönemler 1920’ler -1950’ler, 1960’lar (hatta Ajda Pekkan da var bu dönemde), 1970’ler, 1980’ler, 1990’lar, 2000’ler, 2010’lar ve 2020’ler olarak karşımıza çıkıyor. O dönemleri anlatan bilgilendirici içerikler de mevcut. Apple Music için oluşturulan listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Filmler kategorisinde daha fazlası 2000’li yılların filmleri öne çıkıyor. Açıkçası Kemal Sunal, Şener Şen, Cüneyt Arkın gibi isimlerin yer almadığı bir liste Cumhuriyetin kalan yıllarını tam anlamıyla anlatmaya yeterli değil ancak Apple kütüphanesindeki eserlerle sınırlı olduğundan firmanın bu seçkisi anlaşılabilir. Yine de bu listede pek çok iyi sinema var. Listeye buradan ulaşabilirsiniz.

yakutiye-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu