Haber

Bosna Hersek’te Müslümanları hedef alan duvar yazısı tepki çekti

Bosna-Hersek’in Mostar yakınlarındaki Capljina’da tepkiler üzerine Müslüman Boşnakları hedef alan duvar yazıları yazıldı.

Hırvat nüfusun yoğun olduğu Capljina’daki Franje Tudjman Köprüsü’ne yazılan ve Müslüman Boşnakları hedef alan “Balija’yı öldürün (Müslüman Boşnakları aşağılamak için kullanılan bir ifade)” ve “Müslüman kadın ve çocukları katleteceğiz” gibi tehdit edici yazılar tepkilere neden oldu. ülkede. .

“Duvar resimleri, Boşnak nüfusu aşağılamayı ve Capljina sakinleri arasında nefret, hoşgörüsüzlük ve bölünmeyi yaymayı amaçlayan sorumsuz kişiler tarafından yazılmıştır. Faillerin bulunmasını ve farklı kurumların tepki göstermesini umuyoruz.” dedi.

Nogolica, şehir yönetiminin eylemi kınadığını ve duvar yazılarının boyandığını söyleyerek, Capljina sakinlerini kendilerine ve diğer vatandaşlara karşı sorumlu olmaya çağırdı.

Capljina’nın insanların barış içinde yaşadığı bir yer olduğuna işaret eden Nogolica, şehrin din ve ırk farkı gözetmeksizin herkesin barış içinde yaşadığı bir yer olduğunu söyledi.

Hersek-Neretva Kantonu Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, söz konusu yazının faillerinin bulunması ve cezalandırılması amacıyla soruşturma başlatıldığı paylaşıldı.

cildirhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu