Haber

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, iklim değişikliği ve yasa dışı ağaç kesimine karşı bir önlem paketi açıkladı

Brezilya Devlet Lideri Luiz Inácio Lula da Silva, iklim değişikliği çabaları ve yasadışı ağaç bölünmesiyle mücadele için bir önlemler paketi açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı Planalto’da Çevre Bakanı Marina Silva ile görüşmeye gelen Lula da Silva, iklim değişikliğini ve yasa dışı ağaç bölünmesini önlemek için bir dizi önlemi hayata geçirdiklerini belirtti.

Lula da Silva, Amazon Tepesi’nin Ağustos ayında bölge ülkelerinin katılımıyla düzenleneceğini hatırlatarak, dünyanın akciğerlerinin korunması için uluslararası işbirliği mekanizmalarını önereceklerini söyledi.

Bölgede uyuşturucu ve kereste kaçakçılığına son verilmesi gerektiğini vurgulayan Lula da Silva, “Ekonomik kalkınma ile çevreyi korumak arasında bir çelişki yok. Geri kazanılabilecek ve yenilenebilecek 30 milyon hektar arazi var. pay.”

“Bazen zengin ülkeler tutamayacakları sözler verirler”

Gelişmiş ülkelerin iklim kriziyle mücadelede üzerlerine düşeni yapması gerektiğini anlatan Lula da Silva, “Tarih boyunca en çok ormanları yok ettiler ve çevreye en zararlı gazları saldılar. Bazen zengin ülkeler yapamayacakları sözler veriyorlar. Maalesef verilen sözler tutulmadı, savaşlara milyonlarca dolar harcandı.” değerlendirmesini yaptı.

Amazon’daki ormansızlaşma, eski Devlet Başkanı aşırı sağcı Jair Bolsonaro’nun hükümdarlığı sırasında zirveye ulaştı.

Lula da Silva, hükümetleri döneminde Amazon Ormanlarının korunmasına öncelik vereceklerini ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneleceklerini belirtti.

haber-dogansehir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu