Haber

Çetin Örnek yeniden A Milli Takım’a hizmet etmek istiyor

Milli kondisyoncu Çetin Örnek, Mart ayında katılacağı Türkiye Şampiyonası ve Milli Kadro Seçmelerine hazırlık sürecini ve müsabaka dönemlerinde yaşadığı psikolojik zorlukları anlattı.

Eskişehirli milli sporcu Çetin Örnek, 17-21 Mart tarihlerinde İstanbul’da yapılacak Türkiye Şampiyonası ve Ulusal Grup Seçmelerine nasıl hazırlandığını ve bu süreçte yapılması gerekenleri anlattı. 2019’da Avrupa 5.’si olduğunu ancak o yarışmada hakkının yenildiğini anlatan 46 yaşındaki Örnek, yarım kalan hesabını tamamlamak için çok çalıştığını vurguladı. Genelde yarışlara hazırlanırken katı diyet programlarının en çok sporcuları zorladığını anlatan deneyimli sporcu Örnek, “Her şeyi doğru ve sabırlı yapanlar mutlaka kazanır.”

“Mineral ve vitamin takviyesine dikkat edilmeli”

Güç sporcusu Örnek, geçtiğimiz günlerde kolundan ve bileğinden sakatlandığını ancak antrenörü ile yoluna devam ettiğini belirterek, “Hazırlık seviyesinde diyet yapıyoruz ve ister istemez vücutta su kaybı oluyor. Bu da artıyor. sakatlanma riski.Diyet ile vücudun tüm hatları parçalanır ve yağ seviyesi düşer.Burada sağlık adına tavsiyem mineral ve vitamin takviyesine dikkat etmeniz olacaktır.Çünkü bunu yapma şansımız yok. Diyet programlarında canımız ne isterse onu tüketelim.Özellikle öğünlerden sebze eksik edilmemeli ve günde en az 3,5 litre su tüketilmelidir.Ağır kilolara girmeden hafif kasları parçalayacak ve formda tutacak egzersizler yapılabilir. .

“Önemli olan kendinizi motive etmektir”

Yarışma döneminde yaşanan en zor psikolojik sürecin diyetler olduğunu ifade eden Örnek, “Yarışma süresi yaklaştıkça başta karbonhidrat olmak üzere yağ ve şeker oranları düşüyor. Gün içinde çok çabuk gerilebiliyoruz ve insanlar pes etmeyi düşünüyor. Bu süreçte insanlar bu yüzden insanlara bu spora neden başladıklarını anlatsınlar ve hedeflerini koysunlar.Unutmamalarını söylüyorum.Burada önemli olan kendini motive edebilmek.Çünkü herkes şampiyon olamaz.Her kim her şeyi yaparsa yapsın. Doğru ve sabırlı olan kazanır” diyerek sözlerini tamamladı. – ESKİŞEHİR

cardakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu