Haber

Son Dakika: Kalın başkanlığında MİT’e ilk operasyon! Terör örgütünün üst düzey yöneticisi öldürüldü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni Kabine’de Dışişleri Bakanı olarak atanan Hakan Fidan’dan boşalan MİT Başkanlığı’na Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın getirildi.

GRİ LİSTEDE GİRDİ

Kalın’ın başkanlığına başladığı MİT, Kuzey Irak’ta çok önemli bir operasyon gerçekleştirdi. Terör örgütü PKK/KCK’nın en üst düzey yöneticisi olan ve terör örgütü elebaşlarının sağ kolu olarak görülen Fehmi Öğmen, MİT’in nokta atışıyla etkisiz hale getirildi.

ADIM ADIM TAKİP EDİLMİŞTİR

Yerel istihbarat ağıyla PKK’nın üst düzey isimlerini takip eden MİT, saha casusları aracılığıyla örgüt mensuplarının üstü kapalı olarak kullandıkları bir alanı tespit etti. Bölgedeki kaynaklarını belirli aralıklarla bölgeye gönderen ve bölgenin detaylarını öğrenen MİT, dikkat çekmemek için bölgede sık sık grup değiştirdi. Bu kapsamda bazen bilinen istihbarat tekniklerinin ötesinde, birbirinden tamamen habersiz “istihbarat ağları” kullanılmış ve Fehmi Öğmen ve grubunun faaliyetleri adım adım takip edilmiştir.

2 TERÖRİST DAHA BİRLİKTE ÖLDÜRÜLDÜ

Uzun bir süre yerel istihbarat ağında casusların kullanılmasıyla yeri ve konumu belirlenen Sinan Dijvar kod adlı Fehmi Öğmen, özellikle nitelikli insan kaynaklarının etkin kullanımı sonucunda an be an takip edildi. MİT’in kaynakları ile operasyon için uygun şartların oluşturulması bekleniyordu. Terör örgütünün komuta kademesine ağır darbe indirmek için en uygun zamanda MİT’in düğmeye basmasıyla operasyon başarıyla tamamlandı. PKK/KCK’nın Irak sahasındaki üst düzey yöneticilerinden ve gri listede aranan PKK/HPG sorumlularından Sinan Dijvar kod adlı Fehmi Öğmen’in yanı sıra; Eşlik eden kelimede, Ş. Mukim Tabur Subayı Mazlum Koçer kod adlı Mehmet Salih Çakal ve Ararat Tolhildan kod adlı Ahmed Muhammed Ali etkisiz hale getirildi.

haber-gazipasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu